Jak poprosić gości o pieniądze zamiast prezentu ślubnego?

0
711
fot. pexels.com

Niezależnie od tego czy Młoda Para mieszka ze sobą od wielu lat czy dopiero to nastąpi, wielu nowożeńców preferuje pieniądze zamiast prezentów. Faktem jest to, że wiele prezentów może okazać się nietrafionych. Ale jak poprosić gości o gotówkę zamiast drobiazgów? 

Taka prośba do gości powinna być taktowna i delikatna by nikogo nie urazić. Coraz częściej goście weselni sami decydują się na taki ruch, ale jednak jeszcze często możemy ujrzeć na weselu pokaźne paczki. Dlatego na sam początek warto zastanowić się czy na pewno preferujecie gotówkę.

Zdarza się tak, że prośba o gotówkę zamiast prezentu jest dość bezpośrednia i duża część gości czuje się urażona. Źle dobrane słowa mogą doprowadzić do tego, że nasz gość może poczuć, że został zaproszony tylko ze względu na „wymarzony prezent”. Dlatego ważne jest by odpowiednio dobrać słowa, a niektórym stanowi to nie lada wyzwanie.

Dlatego w tym artykule możesz znaleźć podpowiedzi jak się za to zabrać.

Nigdy nie proś bezpośrednio o gotówkę!

fot. pexels.com

To chyba jedna z najważniejszych zasad. Informacje o preferowanym prezencie możesz zawrzeć w zaproszeniu ślubnym, ale powinniście zrobić to delikatnie.

Informacja typu : ” Nie kupuj prezentu, chcemy kopertę” wygląda naprawdę arogancko i odbiorca może czuć się naprawdę urażony. Dlatego taka informacja powinna zostać napisana w sposób delikatny, a najlepiej byście wytłumaczyli na co zbieracie gotówkę. Możesz w delikatny sposób napisać że zbieracie na zakup mieszkania, na wymarzoną podróż poślubną lub kapitalny remont domu po babci.

Każdy z tych powodów jest naprawdę ważny, ale przy prośbie o taki prezent potrzebny jest takt i odpowiedni dobór słów.

Określ jak dokładnie wykorzystasz gotówkę

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, warto wspomnieć na co zbieracie. Każdy z Twoich gości otrzymując taką informację na pewno spojrzy na to innym okiem i na pewno to przemyśli.

Podając taką informację w zaproszeniu od razu wzbudzisz zaufanie gościa za zdobycie się na szczerość. Czasem szczerość jest jedynym kluczem do osiągnięcia upragnionego celu. Ważne jest także to, by nie określać ile kto ma dać. Tego stanowczo nie wypada robić!

Jeśli tworzysz w zaproszeniu taką informację, możesz w zabawnej formie zawrzeć co otrzymanie większej ilości gotówki mogło by wam zapewnić.

Jeśli chodziło by np. o miesiąc miodowy, mogłabyś przytoczyć przykładowe kwoty, które będą potrzebne na taki wypad, a następnie w kolejnym punkcie napisać jak ten wypad mógłby się zmienić jeśli mielibyście większą ilość gotówki.

Możesz przedstawić w taki sposób każdy cel, który chcesz zapewnić dzięki otrzymanym prezentom gotówkowym.

Poproś o pomoc rodziców

Tu sprawdzi się idealnie tzw. „poczta pantoflowa”. Poproście rodziców o pomoc by pomogli wam w delikatny sposób rozpowszechnić na co chcecie zbierać gotówkę.

Musicie jednak poprosić swoich rodziców o zachowanie taktu. Często bywa tak, że na ślubach pojawia się najbliższa rodzina, która stale ma ze sobą kontakt. Może być też tak, że ciotki, wujkowie czy inni członkowie rodziny mogą zadzwonić do waszych rodziców z poradą co sprezentować wam w tym ważnym dniu.

I to jest idealna chwila na małą manipulację. Podczas takich rozmów Twoi rodzice mogli by przytoczyć wasze marzenia, które do realizacji oczywiście potrzebujecie gotówki.

Prezent rzeczowy

Jednak jeśli nie potrafisz poprosić o coś takiego możesz stworzyć listę potrzebnych przedmiotów. Taka lista powinna być zawarta jako dodatek do każdego zaproszenia ślubnego. 

Możecie wypisać na niej rzeczy, które są dla was naprawdę potrzebne i na pewno się wam przydadzą. Dzięki takiej liście także istnieje większe prawdopodobieństwo, że otrzymacie gotówkę. Wiele osób odkłada zakupy prezentów dla Pary Młodej na ostatnią chwilę, a mając listę przed oczyma mogą pomyśleć, że pewnie ktoś już „wykupił” całą listę.

I w takich oto chwilach, goście samodzielnie decydują się na podarowanie gotówki w ramach prezentu.

fot. unsplash.com

Podsumowanie

Istnieje także inny sposób, który sprawdza się za każdym razem. Możesz na zaproszeniu zawrzeć informację, że prosicie o przeznaczenie gotówki, która miała zostać wydana na kwiatyf, na wasze marzenia.

Są to stosunkowo nieduże pieniądze i za takie „drobne” kwoty goście na pewno się nie obrażą! Dlatego prosząc bliskich o prezent gotówkowy powinniście najpierw zastanowić się jak powinniście to zrobić by nikogo nie urazić.

Dlatego w tym celu najlepszą alternatywą staje się „poczta pantoflowa”. Na szczęście coraz więcej gości przez codzienny pośpiech i brak wyczucia decyduje się właśnie na podarowanie gotówki!

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here