Zdrowie fizyczne

0
2254
Zdrowie fizyczne

Tężyzna fizyczna była potrzebna odkąd istnieje gatunek ludzki. Jako pierwszy przykład z brzegu można przytoczyć epokę kamienia łupanego. Ludzie pierwotni nie mogli sobie pozwolić na bycie otyłymi i niesprawnymi fizycznie. W ich świecie brak sprawności fizycznej oznaczał bardzo często śmierć z lodu lub niedoboru składników odżywczych. Jak wiadomo ludzie pierwotni prowadzili koczowniczy tryb życia, sposób takiego funkcjonowania pociągał za sobą szereg plusów oraz minusów.

Koczowniczy tryb życia opierał się na systemie zbieracko-łowieckim, to znaczy, że ludzie pierwotni nie uprawiali ziemi tylko trudnili się głównie polowaniem na dzikie zwierzęta. Dla urozmaicenia swojej diety zbierali oni płody leśne, różnego rodzaju owoce, grzyby oraz zioła. te ostatnie służyły nie tyle odżywianiu człowieka co leczeniu przypadłości i chorób, na które zapadali członkowie plemienia.

Dla ludzi pierwotnych dbanie o zdrowie było bardzo ważne, ponieważ nie licząc sprawności fizycznej potrzebowali oni również zdrowia, by móc przeżyć i przetrwać w dzikim świcie zdominowanym przez drapieżników, gdzie człowiek dopiero zaczynał umacniać swoją pozycję w hierarchii. Ludzie pierwotni byli w ciągłym ruchu przez migrujące stada zwierząt łownych, które stanowiły główne źródło pożywienia dla ówczesnych ludzi. W pewnym momencie ludzie podjęli decyzje o zmianie trybu życia z koczowniczego na osiadły. Pomimo tej decyzji sprawność fizyczna dalej była im potrzebna, aby przetrwać w tym pełnym niebezpieczeństw świecie.

Łowiectwo i zbieractwo dalej było obecne w życiu ludzi, jednak stawiło to jedynie dodatek do nowego sposobu pozyskiwania żywności. Tym sposobem było uprawianie ziemi. Od teraz ludzie siali rośliny, aby potem w czasie żniw zebrać plony, z których potem wytwarzali żywność, która musiała im wystarczyć na całą zimę. Wbrew pozorom uprawa roli nie była lżejsza od łowiectwa, tutaj również niezbędne było posiadanie nienagannego zdrowia oraz tężyzny fizycznej. W osiadłym trybie życia dotrwali aż po dziś dzień. Ludzie tylko co jakiś czas wymyślali różne udogodnienia w pracy, aby pracować mniej i jednocześnie mieć więcej. Doszliśmy do tego momentu, że maszyny robią za nas bardzo dużo, a my jako społeczeństwo tyjemy na potęgę. Teraz jednym z częstszych sposobów na odchudzanie jest wysiłek fizyczny w sztucznych warunkach, czyli an siłowni. Niektórzy zadają sobie pytanie „jaki rower stacjonarny na odchudzanie”, aby móc trenować w domu. Spowodowane jest to lenistwem oraz chęcią zaoszczędzenia pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here