Jedną z kolejnych tradycji ślubnych są podwiązki. W naszej tradycji podwiązki zakładamy na wiele okazji, niektórzy uważają, że przynoszą one szczęście. Niektóre Panny Młode stosują podwiązki także jako dodatek na noc poślubną.
W niektórych tradycjach podwiązki traktowane są niczym bukiet panny młodej. Często zdarza się tak, że rzuca się nią niczym kwiatami, a mężczyzna, który złapię podwiązkę powinien jako kolejny się ożenić.
Podwiązka ślubna to element bielizny ślubnej. Od wielu lat traktowana jest jako talizman szczęścia. Decydując się na ten element stroju Panny Młodej pewnie zadasz sobie kilka pytań. Na którą nogę nałożyć podwiązkę? Jaką podwiązkę kupić? Czy aby na pewno jest to tradycja ślubna? Na te pytania, a także inne postaramy Ci się odpowiedzieć.
Historia rzucania podwiązką
Istnieje teza, że rzucanie podwiązkami wywodzi się aż z czasów średniowiecznych. Istnieje nawet obraz potwierdzający ten zwyczaj.
W niektórych krajach zabawą weselną jest właśnie zdejmowanie podwiązki przez Pana Młodego. Dzieje się to poprzez ściągnięcie jej zębami z uda już żony oraz rzucenie jej w tłum w kierunku zgromadzonych mężczyzn.
Ten mężczyzna, który złapie podwiązkę jako kolejny powinien się ożenić. Ta sytuacja wygląda do Polskiego rzucania welonem oraz muszką.
Kto kupuję podwiązkę?
Nie ma ustalonej reguły w tej kwestii. Zakupu może dokonać samodzielnie Panna Młoda lub może otrzymać ją w prezencie. Jednak istnieje także inna alternatywa.
By załatwić dwie tradycje weselne za jednym zamachem możesz pożyczyć od kogoś podwiązkę. Będziesz mieć spełnioną regułę coś pożyczonego.
Podwiązkę można połączyć także z inną tradycją ślubną. Jedna z zasad tradycji ślubnych mówi o czymś nowym oraz niebieskim. Możesz zatem kupić podwiązkę w kolorze niebieskim bądź błękitnym. Wybierając ten wariant łączysz w jednym 3 tradycje ślubne. Łatwe, prawda?
Czy są różne style podwiązek?
Zazwyczaj najbardziej klasycznym rodzajem są podwiązki marszczone. Ostatnimi czasy modne są także podwiązki satynowe oraz koronkowe.
Każda z nich jest piękna i wyjątkowa na swój sposób. Możesz nabyć ją w dowolnym kolorze. Chcąc zachować prostotę możesz wybrać podwiązkę w kolorze białym. Chcąc mieć coś niebieskiego, możesz wybrać właśnie ten kolor.
Istnieją także inne rodzaje podwiązek ślubnych. Są one wzbogacone w delikatne kokardki, aplikacje, koraliki, cyrkonie lub kryształy, a nawet kwiaty.
Kiedy kupić podwiązkę?
Podwiązkę ślubną możesz kupić niemalże i na samym początku planowania ślubu. Ten dodatek ślubny jest raczej mało istotnym elementem.
Ze względu na to, że podwiązka ukryta jest pod suknią jej kolor ani styl nie ma największego znaczenia. Możesz wybrać dowolną formę oraz kolor. Wszystko zależy co podoba się dla Ciebie.
Podwiązkę możesz kupić w salonie ślubnym bądź dokonać zakupów online. Wiele sklepów internetowych oferuje nam piękne propozycje do wyboru.
Na którą nogę założyć podwiązkę?
Te pytanie jest chyba zadawane najczęściej. Jedni mówią, że powinna być ona na prawej nodze, ze względu na to, że na tej dłoni nosisz pierścionek zaręczynowy oraz niebawem założysz obrączkę.
Inni zaś uważają, że podwiązka powinna zostać założona na nogę lewą, zw względu na to, że z tej strony mamy serce, a ona jest amuletem szczęścia. Na szczęście nie ma na to żelaznej zasady. Załóż podwiązkę na tę nogę, na której jest Ci wygodniej.
Jak wysoko założyć podwiązkę?
Podwiązka powinna znaleźć się mniej więcej w połowie Twojego uda bądź i niżej. Niektóry twierdzą, że powinna ona się znaleźć delikatnie nad kolanem. Niestety na to także nie ma reguły.
Podwiązka powinna znaleźć się na takiej wysokości, na której nie będzie przeszkadzać podczas chodzenia. Należy założyć ją w miejscu, które ograniczy tarcie drugiej nogi. Dzięki temu nie bawisz się żadnych nieprzyjemnych otarć i niepotrzebnego bólu, który może wywołać podwiązka ślubna.
Czy rzucać podwiązką?
To kwestia indywidualna. Wiele par uważa, że ten element stroju kobiety jest dość intymny. Dlatego wielokrotnie kobiety zostawiają ją na pamiątkę. Dlatego jeśli nie chcesz tracić tego dodatku, zachowaj go dla siebie.
Istnieje wiele zabaw weselnych z wykorzystaniem podwiązki. Możesz poprosić wodzireja by Twoja „rzecz” na koniec zabawy została zwrócona. Możesz także podarować ją jako nagrodę na zwycięzcy zabawy.
Na szczęście tu także nie ma określonego co powinniście z nią zrobić. Dlatego wszystko to jest zależne od was samych. Jeśli preferujecie rzuceniem bukietem i krawatek, ok, nie ma ku temu przeciwskazań. Bądź jeśli podoba się Wam za graniczna tradycja, możecie wykorzystać ją na ślubie.
Kto wie, może i niebawem Wy sami zostaniecie zaproszeni na ślub nie z tego świata?