Jak zmierzyć rozmiar pierścionka?

0
1067
fot. pixabay.com

Pierścionek może być idealnym prezentem na wiele okazji. Może być on bowiem symbolem małżeństwa, zaręczyn czy po prostu wyjątkowej chwili w Twoim życiu. Ale przy każdej okazji ważne jest by osoba, które chce Cię obdarować takim dodatkiem powinna znać Twój rozmiar. 

Nie można zapomnieć o tym, że dobór odpowiedniego rozmiaru pierścionka zaręczynowego bądź obrączki ślubnej nie może być wybierany na zasadzie zgadywanki. Tu znajdziesz przewodnik jak idealnie określić rozmiar pierścionka.

Podstawy pomiaru pierścionka

Wybierając pierścionek wiele ludzi kieruje się wyborem „na oko”. Jest to niestety bardzo błędny rodzaj pomiaru. Najlepszą opcją jest wzięcie pierścionka na wzór bądź zmierzenie dokładnie średnicy pierścionka bądź obwodu palca.

Należy jednak pamiętać, że grubość palca może znacznie się różnić przez wiele czynników. Jeśli ostatnimi czasy Twoja waga wzrosła, prawdopodobnie Twoje palce także mają większy obwód. Na zmianę rozmiaru pierścionka wpływa wiele czynników. Zmiana pracy, problemy zdrowotne, ciąża a nawet pora roku.

Dlatego zaleca się dobór pierścionka o kilka milimetrów większego. Należy jednak pamiętać, że różnica nie może być zbyt duża, ponieważ grozi to szybkim zgubieniem pierścionka.

Kształt palców

Wiele osób ma także wiele wspólnego z doborem odpowiedniego pierścionka. Zdarza się tak, że kobieta ma dość smukłe palce, ale dość szeroką kość w połowie palca. W takim przypadku pierścionek niestety także będzie musiał być szerszy by swobodnie można było go założyć. Minusem tego jest to, że pierścionek nie będzie dobrze przylegał u nasady palca.

Szerokość pierścionka

Istnieje teza, że pierścionki z wąską obręczą mają zwykle nieco większy rozmiar, niż pierścionki o szerszej grubości. Dzieje się tak, ponieważ do produkcji szerszego pierścionka wykorzystywana jest znacznie grubsza warstwa stopu, która znacznie bardziej przylega do palca.

Inna zaletą pierścionków wąskich jest to, że nawet nieduży diamencik wydaje się znacznie większy i jest bardziej wyeksponowany na pierścionku. Niestety dodając do pierścionka grubszego, identycznej wielkości diamencik (jak w przypadku wąskiego wariantu) nie będzie on tak uwydatniony i będzie wyglądał na znacznie mniejszy i drobniejszy.

Rozmiar pierścionka

Zdarza się tak, że rozmiary pierścionków mierzone są w calach bądź w milimetrach. Pomiar ten określany jest na podstawie obwodu bądź średnicy danego pierścionka. Średnica mierzona jest wewnątrz pierścionka, zaś obwód określa całkowitą długość całego paska stoku, z którego zostanie wykonany pierścionek.

Kiedy mierzyć rozmiar palca?

Na pierwszy rzut oka Twoje palce mogą wydawać się identyczne w każdej porze dnia, ale niestety tak nie jest. Tuż po przebudzeniu Twoje palce zazwyczaj są opuchnięte. Dodatkowo dużym czynnikiem jest temperatura w pomieszczeniu bądź na zewnątrz. W wysokich temperaturach zazwyczaj nasze palce nabierają objętości zaś w zimnych temperaturach mięśnie palców doznają przykurczu.

Dlatego najlepiej mierzyć obwód palca w porach po południowych, o ile dłonie w ciągu dnia nie były zbyt przeforsowane.  Dodatkowo ważne jest by dokonywać pomiaru w zamkniętym pomieszczeniu. Musisz jednak pamiętać by wewnątrz była odpowiednia temperatura, która nie będzie ani zbyt niska ani zbyt wysoka.

Jak dobrze zmierzyć rozmiar palca?

Jeśli chcesz zrobić to samodzielnie możesz pokierować się poniższymi radami. Jednak, gdy uważasz, że nie podołasz temu zadaniu możesz zgłosić się do profesjonalnego jubilera, który znacznie ułatwi Ci to zadanie.

Istnieje również inna alternatywa, którą niestety nie każdy jeszcze zna. Możemy znaleźć w internecie gotowe wzorniki do wydrukowania z opisem jaki to rozmiar pierścionka. Możesz również zapytać u jubilera czy posiada taką ściągawkę.

fot. pexels.com

Kartka papieru

Na pierwszy rzut oka ta metoda może być śmieszna i kontrowersyjna. Ale wystarczy wyciąć równy pasek z kartki papiery, dokładnie, nie uciskając owinąć palec u podstawy, a następnie odznaczyć gdzie sięga początek paska.

W taki sposób otrzymasz dokładną długość paska potrzebnego do wykonania pierścionka oraz dokładny obwód palca. Możesz również wydrukować dokładną miarkę, którą możesz znaleźć w niejednym sklepie online z biżuterią.

Ważne jest byś pamiętał, że musisz wydrukować ją w odpowiedniej skali. Możesz sprawdzić jej poprawność przykładając ją do standardowej linijki. Po pobraniu wymiaru wystarczy sprawdzić w tabeli rozmiar dopasowany do danej długości i to wszystko.

Technika pierścieniowa

Tą metodę zna chyba każdy z nas. Należy wybrać pierścionek pasujący na palec serdeczny i ułożyć go dokładnie na linijce. W taki sposób możemy zmierzyć całkowitą średnice wewnętrzną pierścionka.

Którą technikę najlepiej wybrać?

Niestety podczas takich pomiarów może dość do nieznacznego błędu, który niestety może nieść za sobą pewne skutki. Może okazać się tak, że dany pierścionek będzie za duży bądź za mały. Dlatego najlepszą opcja było by zgłoszenie się do profesjonalisty, który zmierzy to znacznie lepiej niż my.

Technika pierścieniowa wydaje się najlepszą metodą pomiarową. Niestety bywa też często tak, że to pomiaru wybieramy jednak pierścionek, który już posiadamy, a zazwyczaj jest on nieco zniekształcony.

Dlatego bez wątpienia polecamy udać się do jubilera z pierścionkiem przykładowym by to właśnie on pobrał wymiary, jeśli ma to być niespodzianka, bądź  udać się tam samodzielnie w celu pobrania dokładnych pomiarów prosto z palca.

Dodatkowo możesz kupić poprzez portale aukcyjne miarki jubilerskie, które nie kosztują zbyt wiele, jednak nic nie zastąpi pomiaru specjalisty.

Czy można odgadnąć rozmiar partnera?

fot. pexels.com

Kiedyś wybór pierścionków był jedną wielką tajemnicą. Obecnie coraz więcej osób angażuje do tego swoich partnerów by nie popełnić żadnej gafy, a wręcz sprostać jego wymaganiom. Ale co zrobić jeśli nie znasz dokładnego rozmiaru pierścionka partnerki? Możesz zaangażować do tego kogoś z zewnątrz. Wystarczy podzielić się pomysłem z siostrą, mamą czy nawet bratem wybranki.

Bliska osoba pochwalająca Twoją decyzję na pewno Ci pomoże zorganizować przymiarkę pierścionka by Twoja wybranka niczego się nie domyśliła. Dobrze doświadczony jubiler może być w stanie określić zakres rozmiarów po samym zdjęciu dłoni. Zdarza się także, że do jubilerów przychodzą mężczyźni z odrysowanym pierścionkiem na kartce papieru, niestety zdarza się także, że mężczyzna wybiera pierścionek z nieodpowiedniego palca.

Jak wiadomo każdy palec jest innej grubości i niestety nie każdy pierścionek będzie pasował na każdy palec. Kolejną metodą pomiarową może być poproszenie siostry bądź przyjaciółki naszej wybranki, o ile są one stosunkowo podobne posturą. Istnieje szansa, że taki sposób także niekiedy się sprawdza lecz niestety nie zawsze.

Podsumowanie

Istnieje wiele metod pomiaru pierścionków, ale jednak najbardziej niezawodnym sposobem jednak jest udanie się do jubilera. Możesz również wybrać jedną z powyższych metod, ale w tych wariantach zalecamy dodania do pomiaru około 2-3 milimetrów.

Zasada jest raczej prosta, lepiej wybrać nieco większy pierścionek i zanieść do do ewentualnego zmniejszenia niż wybrać za mały, który w żaden sposób nie zmieści się na palcu naszej wybranki.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here